Već smo prošli puta govorili o tome kako su se ručni ženski i muški satovi razvijali kroz povijest, ali nekako je prekretnica razvoja ipak stigla tek krajem prošlog stoljeća.
Osamdesetih godina prošlog stoljeća ručni ženski i muški satovi postali su zabavniji i šareniji, zahvaljujući plastičnom satu Swatch koji je milijunima ljudi ponudio priliku da promijene svoj izgled i izraze svoju osobnost različitim motivima i dizajnom.
- 1990-ima ručni ženski i muški satovi postali su sofisticiraniji i složeniji, s modelima koji su imali višestruke funkcije i komplikacije. Breitlingov sat za hitne slučajeve, koji je imao ugrađen odašiljač za pomoć koji je mogao poslati signal spasilačkim timovima, bio je izvanredna inovacija ovog doba.
- 2000-ima ručni ženski i muški satovi postali su luksuzniji i ekskluzivniji, s modelima koji su koristili dragocjene materijale, naprednu izradu i ograničena izdanja. Patek Philippeov Sky Moon Tourbillon, koji je imao 12 komplikacija i kućište s dva lica, bio je jedan od najsloženijih i najskupljih satova ikada napravljenih.
- 2010-ima su ručni ženski i muški satovi postali povezaniji i pametniji, s modelima koji su mogli komunicirati s pametnim telefonima, računalima i drugim uređajima. Appleov sat, koji je lansiran 2015., bio je promjena u ovoj kategoriji, nudeći značajke kao što su praćenje fitnessa, slanje poruka i aplikacije.
Pametni satovi komuniciraju s pametnim telefonima putem Wi-Fi-ja i Bluetootha (a također i vaše mobilne mreže, ako vaš pametni sat ima tu mogućnost). Nakon što je vaš pametni sat uparen s vašim telefonom, uređaj će sam inteligentno odabrati energetski najučinkovitiju dostupnu vezu. Većina pametnih satova zahtijeva pametni telefon kako bi otključala svoj puni potencijal. Na primjer, Apple Watch treba iPhone za punu funkcionalnost. Iako se Android pametni ženski i muški satovi mogu koristiti s iPhone uređajima, općenito ćete naići na veća ograničenja kada uparujete uređaje koji imaju različite operativne sustave.